How to Make Your Podcast Stand Out

Holiday Anxiety and Depression Is Real

To My Audience: Thank You for Being There For Me

Living With My Mother For A Month

6 Steps Towards Hiring An Audio Editor/Engineer

My Mother’s Furniture Has ARRIVED!

New Tripod, Accountability & Unique Business Experience

Journal Time, New Client, & Therapy Appointment

Benefits and Challenges in Working with A Therapist

Thinking About Having a Podcast? Let Derrick Help You!

Gold Medal Flour, 5 lb, Only $2.00 at Shaw’s with Printable Coupon plus FREE Eggs wyb 5 Items

I use affiliate links in some of my posts. I may earn a commission if you use my links. Full disclosure.

Shaw’s has Gold Medal Flour, 5 lbs, on sale for $2.50 this week. That flour is also part of the Buy 5 Get FREE Eggs deal.  You can pick up just the flour, or you can also pick up 4 other items with it if you want the eggs.

TIP:  Personally, I would only buy this flour if it’s cheaper than store brand after the coupon. Check the unit weights! The unit weight of Gold Medal after the coupon will be $2.00/5lb=$.40 per lb.  Then look at the unit weight on the tag of the other brands. Buy the one that has the lowest unit weight! If the tags show the unit weights in ounces then multiple that by 16 to see how much per pound. Always have a calculator with you.

Here’s the deal at Shaw’s through 11/8:

Buy (1) Gold Medal Flour, 5 lb, on sale for $2.50
Use (1) $.25/1 Gold Medal Flour printable coupon
coupon will double to $.50 off
Final price is $2.00!

Or you could do a deal like this:

Activate this $.50/1 Betty Crocker Cookie Mix Pouch SavingStar eCoupon
Buy (1) Gold Medal Flour, 5 lb, on sale for $2.50
Buy (4) Betty Crocker Cookie Mix Pouch on sale for $2.00 each
Buy (1) Shaw’s Large Eggs
you get 1 dozen free eggs instantly wyb 5 participating items
Use (1) $.25/1 Gold Medal Flour printable coupon
coupon will double to $.50 off
Use (4) $.60/1 Betty Crocker Cookie Mix Pouch printable coupons
coupons will double to $1.20 off
Pay $5.20 at the register
Get $.50 refund from SavingStar (one time only)
Final price is $4.70 for 1 5 lb bag of flour, 4 cookie mixes and 1 dozen eggs!  That’s only $.78 per item!!!

There are other items you can pick up instead of the cookie mix but I don’t see coupons to go with them right now. Check the last page of my Shaw’s Flyer at the bottom of the page if you want to see the other items.

You can learn about SavingStar HERE

 

BE COOL -> Subscribe to my Youtube channel


Prices for Baking Morsels, Flour, Sugar to go with Shaw’s Store Coupons

I use affiliate links in some of my posts. I may earn a commission if you use my links. Full disclosure.

I have some prices for you to go along with the Shaw’s store coupons that are good for this week and a unit price for which is the better sugar deal, Essential Everyday or Domino.

Buy (1) Shaw’s or Essential Everyday Baking Morsels, 24 oz, $4.99
Use (1) $1/1 Shaw’s or Essential Everyday printable store coupon
Final price is $3.99 (kind of costly, but it is a big bag)

Buy (1) Shaw’s or Essential Everyday Flour, 5 lbs, $2.79
Use (1) $1/1 Shaw’s or Essential Everyday printable store coupon
Final price is $1.79 (that’s a decent price for 5 lbs of flour)

Buy (1) Essential Everyday Granulated Sugar, 4 lbs, at $3.29
Use (1) $1/1 Shaw’s or Essential Everyday printable store coupon
Final price is $2.29 (works out to $.57 per pound)
if you do this Domino deal you will pay $.50 per pound

 

BE COOL -> Subscribe to my Youtube channel